
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.07 mm |
| Thickness | 0.97 mm |
| Interface | SPI |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Reference Type | External |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 3 V |
| Interface Type(Data Interface) | 3-Wire, Microwire, QSPI, SPI |
| Analog Supply Voltage | 3 V to 5.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Settling Time | 8 µs |
| Output Type | Voltage Buffered |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Differential Output | Yes |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 1683
Distributors
pcbx
Unit Price$2.77254
Ext.Price$2.77254
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.77254 | $2.77254 |
| 10 | $2.10911 | $21.09110 |
| 25 | $1.93983 | $48.49575 |
| 50 | $1.84384 | $92.19200 |
| 100 | $1.75260 | $175.26000 |
| 300 | $1.68238 | $504.71400 |
| 500 | $1.61496 | $807.48000 |
| 1000 | $1.57050 | $1570.50000 |
